Turistická obuv je vaším najlepším pomocníkom na výpravy do hôr, skál či inak náročného prírodného terénu. Je samozrejmosťou, že by sme sa mali dobre starať o všetky topánky, ktoré nosíme, ale starostlivosť o turistické topánky má svoje špecifiká.

V prvom rade je to preto, že práve oni sú oveľa viac namáhané ako bežná obuv do mesta. Sú vystavované náročnejšiemu terénu a rôznym vrtochom počasia, vlhku, mrazu, rýchlym zmenám teploty, a podobne.

V druhom rade tiež pre to, že často bývajú z funkčného materiálu, ktorý má za úlohu chodidlo chrániť pred nepriazňou vonkajšieho prostredia. Dobrá starostlivosť zaručuje práve to, že tento funkčný účel budú plniť čo najdlhšie.

Ako sa teda správne starať o turistickú obuv? Čítajte ďalej, všetko sa dozviete!

Okej, vieme, že to nie je tak zaujímavé čítanie ako svetový bestseller medzi erotickými poviedkami, ale môže vám to priniesť rovnako zaujímavé uspokojenie. Uspokojenie z vždy pripravených a dlho funkčných turistických topánok, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj v tých najnáročnejších podmienkach. A to každý správny turista proste chce! Takže, ako teda na to?

  1. Impregnovať!

Prečo? Jednoducho preto, aby si zachovali svoju vodeodolnosť, ktorá sa používaním prirodzene vytráca.

Obnovíte ju jednoducho vhodným impregnačným prípravkom. Zabudnite preto prosím na krémy na ruky a podobné vtipy. Prípravok musí byť presne vhodný na váš typ topánky. Väčšinou na trhu nájdete kožené, textilné, kombinované. Ďalej môžu, ale nemusia mať funkčnú membránu. Je možné nájsť aj univerzálny impregnačný prípravok a súhlasíme s tým, že je to najjednoduchšie, ale určite nie najlepšie.  Špeciálny materiál si predsa zaslúži špeciálnu starostlivosť.

  1. Čistiť!

Topánky určite nikdy, ale skutočne nikdy neperte v práčke. Poškodenie by ste mali zaručené. Turistická obuv sa čistí jemne handričkou alebo vhodnou kefou za použitia vlažnej čistej alebo mydlovej vody. Maximálne je možné použiť špeciálny prípravok, vyrobený presne na tieto potreby. Vo väčšine prípadov, ale úplne postačuje čistá voda.

Vyčistite ich aj zvnútra, pretože nazrážaná soľ z potu a nános baktérii môžu výrazne znížiť účinok funkčnej membrány a vám v nich môže byť veľmi nepríjemne teplo.

  1. Dobre vysušiť!

Znova opakujem, v tomto prípade nie sú vhodné výdobytky modernej doby a teda prosím nikdy ich nesušte v sušičke. Vhodný nie je ale ani radiátor či trúba. Mohli by sa zničiť. Ideálne je vypchať ich novinami, ktoré z nich vysajú vlhkosť a nechať voľne vyschnúť na mieste, kde prúdi vzduch. Ak potrebujete schnutie urýchliť môžete použiť špeciálny vysušovač do topánok. Hreje presne na požadovanú teplotu.