Každý profesionálny i rekreačný športovec dobre vie, že bez funkčnej bielizne by sa ďaleko nedostal, ani by nepodal bohvieaké výkony. V čom je funkčná bielizeň taká nenahraditeľná? Na čo slúži a kedy je dobré po nej siahnuť?

Hlavné výhody funkčnej bielizne

Obrovskou prednosťou funkčnej bielizne je materiál, z ktorého je zhotovená. Oproti bežnej bielizne sa vyznačuje lepšou schopnosťou odovzdávať vlhkosť a vodu

Vďaka špičkovým syntetickým materiálom termo bielizne dochádza aj k rýchlejšiemu schnutiu. Za zmienku stojí aj ďalšia vlastnosť funkčnej bielizne, a to, že na tele nechladí, ani pri náhlej zmene telesnej aktivity.

A čo nevýhody? Sú vôbec nejaké?

Za hlavné nevýhody funkčnej bielizne možno označiť to, že syntetické materiály sú náchylnejšie na mechanické poškodenie, vytiahnutie či porušenie vlákna.

Taktiež je dobré spomenúť kratšiu trvanlivosť tohto typu bielizne, keďže niektoré vlákna strácajú po čase svoju pružnosť.

Podľa čoho vyberať funkčnú bielizeň?

Na trhu je množstvo značiek a druhov funkčnej bielizne. Pri jej výbere je dôležité zohľadniť predovšetkým to, akú fyzickú aktivitu sa chystáme vykonávať, aj v akých podmienkach. Rovnako je dobré mať predstavu o tom, aký bude váš približný energetický výdaj.

Následne prichádza moment rozhodnúť sa, z akého materiálu by mala termo bielizeň byť.

Pri jej kúpe si všímajte aj hmotnosť jednotlivých kúskov bielizne a tiež, či disponuje aj nadštandardnými vlastnosťami ako redukcia zápachu a antibakteriálny účinok.

V každom prípade by mala byť termo bielizeň príjemná, mala by vám sadnúť ako uliata, teda rozhodne si zvoľte správnu veľkosť a zanedbateľný nie je ani jej vzhľad.