Byť mamou dcéry so sebou nesmie mnoho radosti, ale i úskalí. Okrem obávanej menštruácie, ktorá skôr či neskôr nastúpi, prvého frajera a rozhovorov o sexe a antikoncepcii, sú i ďalšie momenty vo východe dievčaťa, na ktoré sa mamy až tak netešia.

Napríklad kúpa prvej ozajstnej podprsenky môže spôsobiť vrásky na čele. Ako a kedy nakupovať? A podľa čoho vybrať tú správnu podprsenku pre dospievajúcu slečnu?

Individuálny prístup pri kúpe prvej podprsenky

Vývin je u každého špecifický, a tak aj vaša dcéra môže ako prvá v triede menštruovať, no podprsenku zatiaľ nepotrebuje, alebo je to presne naopak. Obdobie pohlavného dozrievania prebieha v puberte, no ani jej nástup nie je úplne presne ohraničený. Isté je len jedno – prsia rastú počas celej adolescencie, až kým nie sme definitívne dospelé.

Skutočne veľmi dôležité je vystihnúť správny čas i typ podprsenky, a to je predovšetkým na mamách, aby to odsledovali. Zanedbanie dôležitých faktoroch môže totiž v budúcnosti vašej dcére spôsobiť mnoho zbytočných zdravotných i estetických problémov s prsníkmi.

Rôzny vek, rôzne druhy podprseniek

Dôležité je si uvedomiť, že v rozličnom veku sú vhodné rôzne typy podprseniek. V prípade, že sa vaša dcéra začala vyvíjať priskoro, odporúča sa začať s látkovými, elastickými, bezšvovými podprsenkami bez kostíc, ktoré zakryjú to najnevyhnutnejšie, naviac netlačia a nevyčnievajú spod oblečenia. Až po čase, ako dievča dospieva, je vhodné prejsť na pevnejšiu spodnú bielizeň.

Opačným prípadom je pomalší rast pŕs, čo mnohým mladých dievčatám spôsobuje komplexy. Tu je možnosť siahnuť po tzv. push – up podprsenkách, ktoré prsia vyzdvihnú a opticky zväčšia. Materiál by však mal byť vždy bavlnený, čipkovaná bielizeň sa pre školáčky ešte nehodí.

Podprsenka, ktorá padne ako uliata

Šetrenie sa tu rozhodne nevyplatí. Preto, hoci vašej dcére budú prsia rásť rýchlejšie, ako ste si predstavovali, neriešte to kúpou podprseniek väčších veľkostí. V takom prípade totiž prsia nemajú dostatočnú oporu a ich tvar sa môže zdeformovať, prípadne môžu neprimerane zaťažovať chrbticu a ich nosenie bude nepríjemné.